Kredyty frankowe
Wspólnie z Kancelarią Lexima świadczymy kompleksową pomoc dla osób posiadających kredyt indeksowany lub denominowany w walucie obcej. Tworzymy zespół doświadczonych radców prawnych specjalizujących się w sporach przeciwko bankom.
W każdej sprawie dokonujemy bezpłatnych analiz umów kredytowych pod kątem występowania klauzul niedozwolonych. Obliczymy wartość Państwa korzyści w różnych wariantach rozstrzygnięcia sądowego: unieważnienie umowy, „odfrankowienie” oraz spready.
Jakie mają Państwo prawa?
Unieważnienie umowy kredytu
W przypadku zawarcia umowy kredytu denominowanego lub indeksowanego istnieje możliwość unieważnienia umowy, jako czynności sprzecznej z ustawą albo mającej na celu obejście ustawy. Jeśli umowa zostanie unieważniona przez sąd, traktowana jest jako niezawarta, a co za tym idzie strony powinny zwrócić sobie to co świadczyły nawzajem.
Uznanie klauzul indeksacyjnych za niedozwolone
Kredytobiorca posiadający umowę kredytu denominowanego lub indeksowanego ma możliwość wystąpienia z roszeniem uznania klauzul indeksacyjnych za niedozwolone. Jeśli klauzule zostaną uznane za niedozwolone, umowa pozostaje ważna, natomiast klauzule regulujące indeksację nie mają zastosowania. W konsekwencji istnieje konieczność ponownego przeliczenia kwoty należnej do spłaty na rzecz banku, bez zastosowania niekorzystnych postanowień umownych. W takiej sytuacji, sąd przeliczy kredyt z indeksowanego do waluty obcej na złotowy, zgodnie z opinią biegłego w tym zakresie.
Wyrok TSUE w sprawie polskiej
W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że „sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP, a w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Tym samem sądy krajowe mogą stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o jej odfrankowieniu. Wyrok ten jest przełomowy, nie tylko dlatego, że został wydany na gruncie analizy polskiego systemu prawnego, ale także dlatego, że potwierdza i umacnia kształtowaną przez polskie sądy korzystną dla Frankowiczów linie orzeczniczą”.
Film ze szkolenia
Oferta
Wzór wniosku o wydanie zaświadczenia z banku
Poniżej oddajemy do Państwa dyspozycji wzór zaświadczenia o kredycie. Wniosek należy uzupełnić o swoje dane i złożyć w banku, aby otrzymać wszystkie potrzebne informacje o swoim kredycie, niezbędne dla rozpoczęcia sporu z bankiem w zakresie przewalutowania.
Honorarium
O należnym honorarium zostaniecie Państwo poinformowani już po wstępnej analizie Państwa sprawy. Ofertujemy dwa warianty:
- Ryczałtowy (wynagrodzenie ustalone z góry, niezmienne)
- Mieszany (wynagrodzenie ustalone z góry + procent wygranej dla Państwa kwoty)
Istnieje możliwość płatności ratalnej.
Przykłady banków, których umowy są przez nas analizowane
- GetIn Noble Bank (również dawny Dom Bank)
- Deutsche Bank
- Millennium Bank
- Santander Bank (również dawny Bank Zachodni WBK, Kredyt Bank)
- mBank (również BRE Bank)
- BNP Paribas BGŻ (również dawny Fortis Bank)
- BPH (również dawny GE Money Bank)
- DNB Nord
- EuroBank
- PEKAO
- PEKAO Bank Hipoteczny
- Raiffeisen (również dawny Polbank EFG)
- PKO BP (również dawny Nordea Bank)